• It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    𝘸𝘦𝘭𝘭, 𝘺𝘰𝘶 𝘭𝘰𝘰𝘬 𝘢𝘣𝘰𝘶𝘵 𝘵𝘩𝘦 𝘬𝘪𝘯𝘥 𝘰𝘧 𝘢𝘯𝘨𝘦𝘭 𝘪'𝘥 𝘨𝘦𝘵.

    you are all so, so loved. i'm so glad you're here and watching movies and dreaming and making plans and reading books and laughing and crying and hurting and hoping. thanks for being you and i wish you all the most wonderful holiday ever. somebody up there likes you, and maybe you'll help him get his wings. please keep going.

  • White Christmas

    White Christmas

    ★★★★

    fall asleep counting your blessings :) MERRY CHRISTMAS EVE !

  • The War Room

    The War Room

    ★★★★

    iwillvote.com

  • The Haircut

    The Haircut

    ★★★★½

    "would it bother you if i ran my hand through my hair like this?"

    no, no, not at all mr cassavetes !

    best watched at like 4 am . so surreal

  • Columbo: Étude in Black

    Columbo: Étude in Black

    ★★★★★

    "goodbye, genius"
    - me, watching cassavetes leave at the end of the episode

  • A Woman Under the Influence

    A Woman Under the Influence

    ★★★★★

    "you're the best mommy i ever had" 🎵 i'm in PHYSICAL PAIN 🎵

  • Opening Night

    Opening Night

    ★★★★

    there's one shot where the camera's walking with gena and is eye-level with her and then it smoothly goes left- but not before we see her smile slightly- as she glances and connects us with john's gaze as he's smirking and has that™️ look in his eyes. just think that's kinda neat

  • Husbands

    Husbands

    ★★★★½

    "i was like ????? stop ? oh wait no???? go??? good?? no stop ??? no okay yes ?? ha ?? i guess??"
    - eleanor about the scene with cassavetes and the british woman on the bed in the hotel room

  • Mikey and Nicky

    Mikey and Nicky

    ★★★★★

    terrific! now where's elaine's 13 hour version . i know it's out there .

    also.....do be crying because of elaine using mike nichols' name for the characters

  • All That Heaven Allows

    All That Heaven Allows

    ★★★★

    pretty colors? an indictment of 20th century middle-class consumerism? younger man-older woman relationship?

    what a recipe for success baby!

  • Purple Noon

    Purple Noon

    ★★★★½

    even the impossibly attractive must pay for their sins

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

    happy birthday, john ! i love you

    also the final clinton story is the funniest thing ever recorded. no contest.