Sort by

James has logged 43 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night Before

The Night Before

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Free Fire

Free Fire

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry