RSS feed for AprilStory
  • Forgotten

    Forgotten

    ★★★★½

    That twist was mindbending. I forgive it for losing grip in second half for THAT twist.

  • xxxHOLiC The Movie: A Midsummer Night's Dream

    xxxHOLiC The Movie: A Midsummer Night's Dream

    ★★★½

    xxxholic is my fav series of all time. This movie is the great compliment to the show. Forever a magical experience.
    STAN YUUKO

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★★

    Kogonada did what he had to and he did it with his whole heart and soul. This film is soulful, tranquil, it's like life itself.

    The slice of life nature, picturesque cinematography, meticulously taken shots and showing the deepest intricacies of human heart and mind has never been done so right.
    Go watch it, It's a Timeless Masterpiece.

  • Love Letter

    Love Letter

    ★★★★★

    Shunji Iwai's poetry in motion.

    Ps: Shunji iwai is the one who created my love for asian films. I love him to death.

  • Chak De! India

    Chak De! India

    ★★★★½

    Still the best sports film 🔥🔥 Srk's acting was on fire in this one

  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★★★½

    This film is a gem 💎

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★½

    Taika Waititi: Gave Thor his greatest character development
    Russo Brothers: Fuck character development, We will use him as comedic relief.
    The fatphobia in this film ughh

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Mr. Tony Stark, I love you 3000. You will be missed.

  • The Sisters Brothers

    The Sisters Brothers

    ★★★★

    There is something magnetic about Joaquin phoenix's micro-expressions that gets me everytime. This man has never failed to amaze me with his overflowing talent. Besides that, Jake and Joaquin both looked damn hot in this movie.

    Talking about the movie, I never cared of western genre that much but this brought something fresh to table with perfect casting on top of that. John c reilly really impressed me and Riz Ahmed shone throughout the film. The atmosphere and soundtrack sets an overwhelming mood for this film. A must watch.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★½

    My fave MCU and the best in class. This happens when the film has the vision of Taika Waititi himself.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★

    It was bland for an action film which is very hyped up by its audiences. Very weak in its exposition and dull supporting characters. Keanu reeves and Daisy saved this film.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★

    Strong individual moments but becomes draggy and messy as whole. Rewatching it after 1 year and it became little bit boring, though, I didn't expect it to be.
    I hope endgame won't disappoint.