• Cruella

  • Mare of Easttown

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The Dig

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Ammonite

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Quiet

    ★★★

  • Taylor Swift City of Lover Concert

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Normal People

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★½

  • Little Fires Everywhere

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★

  • The Mole Agent

    ★★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Bombshell

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

  • Always Be My Maybe

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Yesterday

    ★★★½

  • Blow the Man Down

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

  • Someone Great

  • Booksmart

  • Captain Marvel

  • The Farewell

    ★★★★½

  • ReMastered: Massacre at the Stadium

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★

  • Boy Erased

  • A Star Is Born

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Ocean's Eight

  • Burning

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

  • Shoplifters

  • Avengers: Infinity War

  • Feminists: What Were They Thinking?

  • Isle of Dogs

  • Black Panther

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi