Sort by

Gabriel has logged 495 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Siberia

Siberia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★½
Read the review Edit this entry