Sort by

CORNER_SEAT has logged 480 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Attention Please

Attention Please

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Summer

Summer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cathedral

The Cathedral

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
July 96

July 96

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Girl Picture

Girl Picture

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Betty's Blues

Betty's Blues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Curve

Curve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eami

Eami

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Outside Noise

Outside Noise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gamak Ghar

Gamak Ghar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
For Example, Nemade

For Example, Nemade

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl Chewing Gum

The Girl Chewing Gum

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thallumaala

Thallumaala

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Léthé

Léthé

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Comets

Comets

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Law of the Border

Law of the Border

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Letter to My Mother for My Son

Letter to My Mother for My Son

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Is It Too Much to Ask?

Is It Too Much to Ask?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
24 City

24 City

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mia

Mia

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Short Stay

Short Stay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All the Crows in the World

All the Crows in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry