Alison has logged 403 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who Is America?

Who Is America?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
25
Final Destination

Final Destination

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Mist

The Mist

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
08
Speed

Speed

1994
×
Read the review Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
Big Night

Big Night

1996
×
Edit this entry  
07
Chef

Chef

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
Read prior review Edit this entry  
02
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
Edit this entry