Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★½
Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Onward

Onward

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
Edit this entry  
14
Home Shopper

Home Shopper

2018
×
Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Life

Life

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Duplicity

Duplicity

2009
×
½
Edit this entry  
12
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bounce

Bounce

2000
×
Edit this entry  
26
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
½
Edit this entry  
26
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
★½
Edit this entry  
24
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
½
Edit this entry  
19
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
Edit this entry  
17
Bernie

Bernie

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Mud

Mud

2012
×
★½
Edit this entry  
16
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★½
Edit this entry  
15
Gold

Gold

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
License to Wed

License to Wed

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★½
Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Moon

Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry