arda has logged 126 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Villains

Villains

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
06
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
Edit this entry  
04
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Edit this entry  
04
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Müslüm

Müslüm

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry