Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beginners

Beginners

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love with the Proper Stranger

Love with the Proper Stranger

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wilde

Wilde

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Someone Great

Someone Great

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Detachment

Detachment

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★
Edit this entry  
05
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of Sister George

The Killing of Sister George

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry