Ari has logged 201 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Edit this entry  
03
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
There Is No Place Like Home

There Is No Place Like Home

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Edit this entry  
24
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Read prior review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
Edit this entry  
14
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
Edit this entry  
14
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Edit this entry  
13
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Edit this entry  
13
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Edit this entry  
13
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Edit this entry  
11
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Read the review Edit this entry