• Happiness

    Happiness

    ★★★★★

    fake marry park hyung sik just to realize he has always been the love of my life two weeks into the marriage when we're in the middle of an apocalypse and half of the residents in our building wanna kill us?

    joke's on you, I would've always known he's the love of my life.

  • Hwarang: The Poet Warrior Youth

    Hwarang: The Poet Warrior Youth

    ★★★★★

    i would die for any of those hwarang idiots.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    they gave wanda all that power and made her the most badass character not only in the mcu but in every marvel movie that was ever created and for what

  • My ID is Gangnam Beauty

    My ID is Gangnam Beauty

    ★★★

    i love you cha eunwoo and your two (2) different expressions (😐🙂)

  • Twenty Five Twenty One

    Twenty Five Twenty One

    ★★★★★

    name of your first love?
    na hee-do

    fuck. fuck. fuckfuckfuck. fucking shit. fuck. don't do this to me, baek yi-jin, how dare you. fuck. fUCK. this kdrama fucked me up so bad. shit. SHIT.

  • From Up on Poppy Hill

    From Up on Poppy Hill

    ★★★★½

    the way this made me feel a certain way i can't really explain.

    studio ghibli films are truly something else, the way they show something so unknown yet so familiar, how they try to covey this something that is so relatable, so human that swells my heart as much as it breaks it. the way these movies are so beautifully bittersweet is just,,, incomparable.

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★★

    the ultimate love story don't @ me

  • Uncharted

    Uncharted

    ★

    they made everyone in this so dirty 😭😭😭 sam drake my babe you deserve so much better I'm so sorry

    1 star for nolan north and 1 star for him only

  • Itaewon Class

    Itaewon Class

    ★★★★

    jo yi-seo and me every time park sae-ro-yi breathed: I love park sae-ro-yi !!! I would die for him !!! i want to protect him !!! heal his wounds !!! give him the world !!!

    came here for sweet night by v, stayed for park seo-joon glassy eyes and rosy lips. both reasons embarrassing.

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★

    supposedly played this to have as "my background noise" while I "took a nap",,,,,,,,,,,, i can't trust no one, really. ended up watching the entire hour and 40 minutes of this shit. i hate this movie but I'm weak for fake dating tropes and trashy (but not so trashy) teen movies.

  • West Side Story

    West Side Story

    the script is disgusting and I'm horrified something as trashy as this exists but literally everything else in this film deserves five stars.

    I don't really know how to rate this so i won't do it until further notice (never)

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    i........... have no words. this is one of the most beautiful movies i have ever seen