AEC has logged 453 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
KONTORA

KONTORA

2019
×
Edit this entry  
29
3rd World Hero

3rd World Hero

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
No Data Plan

No Data Plan

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Second Champion

One Second Champion

2021
×
Edit this entry  
14
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Great Happiness

Great Happiness

2020
×
Edit this entry  
12
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pajeú

Pajeú

2020
×
Edit this entry  
10
Midnight in a Perfect World

Midnight in a Perfect World

2020
×
Edit this entry  
10
Mosquito State

Mosquito State

2020
×
Edit this entry  
09
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Leg

A Leg

2020
×
Edit this entry  
07
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry