Ariel has logged 102 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
Read the review Edit this entry  
30
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
Edit this entry  
29
Harakiri

Harakiri

1962
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shakes the Clown

Shakes the Clown

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
Edit this entry  
13
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Married Couple

A Married Couple

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★
Edit this entry  
08
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
Edit this entry  
06
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
Edit this entry  
28
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★½
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
...And the Pursuit of Happiness

...And the Pursuit of Happiness

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★½
Edit this entry  
22
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Edit this entry  
22
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Living Dolls: The Making of a Child Beauty Queen

Living Dolls: The Making of a Child Beauty Queen

2001
×
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cannibal! The Musical

Cannibal! The Musical

1993
×
Edit this entry  
15
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
Read the review Edit this entry  
10
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry