RSS feed for Arielrocks5
  • Spider-Ham: Caught in a Ham

    Spider-Ham: Caught in a Ham

    listen i'm not saying we *need* a full spider-ham movie....

    but if we ever were to get one we likely wouldn't be worthy to be blessed with such a thing so it only makes sense that we don't have one already.

  • Iron Man 3

    Iron Man 3

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I'm not going to act like what Shane Black is trying to do here isn't admirable, because, it really is.

    Commentating on terrorism not always being caused by the people at the front of it and how often those people are controlled by some white dude in a suit, the fetishization of supervillains (something that was brought to my attention via some friends of mine) in our current culture and how Black says "fuck you" to that, attempting to explore…

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★★

    I was scared to revisit this movie. After watching 22 of these films before revisiting it, I figured some of it wouldn't hold up as well to me as it did when I first saw it as a teen (as stated in a previous review, this was my introduction to the character, mostly because I was a fan of "American Beauty" and wanted to watch another Sam Mendes movie).

    In some respects, it does feel odd how something this thematically…

  • Stronger

    Stronger

    ★★★★

    Something I noticed very early on with this was Gordon Green's focus on faces.

    Whenever there was something particularly dramatic or emotional happening, especially during the bombing sequence and what follows afterwards, there's a strong focus on the expressions of the people witnessing or suffering during these events, only allowing us to see them through the blurry haze in the background.

    Even during scenes that don't require much of that visual contrast, there's still that intimidate focus on the person…

  • The Avengers

    The Avengers

    ★★★★★

    There's a lot about this movie I love (it used to be one of my favorite films to rewatch when I was a teenager), one thing that really stood out to me about watching this again for the first time in awhile, is how much Whedon understands the language of comics.

    Whenever people bring that aspect up, they usually talk about the splash panel inspired sequences (the long take through the Battle of New York), but nobody tends to talk…

  • Quantum of Solace

    Quantum of Solace

    ★★★★

    You know how we never really got a proper follow up to the events of "On Her Majesty's Secret Service" even thought it ended like......that? Well, because "Casino Royale" ended on a somewhat similar note, I figured "Quantum" would do the same but uh.......not only did they not forget it, but they centered the whole film around Bond's grief and anger of it.

    Basically, imagine if we got that proper follow up to "On Her Majesty's", but that follow up…

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★★

    there are good movies

    there are great movies

    then there's get out

    also i could listen to jordan peele talk about movies all day and i'm terrified by what he has prepared for us with his latest feature coming up later this week.

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    ★★★★★

    "I don't want to kill people.....I don't like bullies. I don't care where they're from..."

    There have been a lot of superhero/comic book films released this decade, and there's going to be a ton more coming later down the line, yet I don't think we've gotten a a more earnest and genuine portrayal of heroism since this.

    It doesn't just feature Steve Rogers saving people and punching Super Nazis because he's told it's the right thing to do, but because…

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Whenever we talk about smart movies, we always talk about ones that are about important things or at least appear to be (politics, human nature, science, etc), but very rarely do people apply the same means of discussion towards other movies of different genres, specifically in this case, action movies.

    We tend to refer to them as entertainment that can often be either well or badly put together and that's about it, or talk about how the politics of its…

  • Thor

    Thor

    ★★★★★

    There's a lot I adore about this movie, but watching it now after seeing one of the MCU's latest, the thing that stood out to me the most was how Kenneth Branagh creates the contrast Earth and Asgard through his direction rather than through the special effects.

    Rather than shoot both the same, he decided to shoot everything on Asgard and Jotunheim like an epic; something people would show up far and wide to see because they felt like it…

  • Die Another Day

    Die Another Day

    ★★

    you know what. i'm really tired, i've tried writing like, three different reviews so far, and they keep going nowhere, so i'm just going to list off some random thoughts i had while watching this again

    - after watching nearly every single Bond movie before this, it doesn't phase me as that ridiculous or stupid, but it never feels as genuine as it does with Connery or Moore's era. It feels like it's trying too hard to replicate those without…

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I wanna talk about something kinda random. I wanna talk about "Russian Doll".

    For those of you who don't know, "Russian Doll" is a Netflix show spearheaded by the minds of Natasha Lyonne, Amy Poehler, and Leslye Headland, who also write and direct most of the eight episodes currently up on the service. On the surface, it looks like another riff on "Groundhog Day" with sprinkles of "Happy Death Day"'s black comedy, but underneath is something a lot more meaningful,…