Sort by

Arighna has logged 43 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annunciation

Annunciation

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
See You Soon

See You Soon

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killers

The Killers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cocoon

Cocoon

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Girlfriend

Your Girlfriend

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fauve

Fauve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Door Lock

Door Lock

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Woman

The Woman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry