Arjun Bhardwaj has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
09
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ship of Theseus

Ship of Theseus

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Swades

Swades

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Crisis

Crisis

1946
×
★★½
Edit this entry  
12
Satya

Satya

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black

Black

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry