Arjun Bhardwaj has logged 26 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black

Black

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
16
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Seethamma Vakitlo Sirimalle Chettu

Seethamma Vakitlo Sirimalle Chettu

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apaharan

Apaharan

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aaranya Kaandam

Aaranya Kaandam

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry