Sort by

Arjun has logged 153 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Migration

Migration

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
D-Day

D-Day

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Paan Singh Tomar

Paan Singh Tomar

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decision

Decision

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Placebo

Placebo

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Jamás me echarás de ti

Jamás me echarás de ti

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★½
Edit this entry  
28
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Five Broken Cameras

Five Broken Cameras

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Tashi and the Monk

Tashi and the Monk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Room Tone

Room Tone

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Das Foto-Shoot

Das Foto-Shoot

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sleepwalking in the Rift

Sleepwalking in the Rift

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Kanchenjungha

Kanchenjungha

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wrong Cops: Chapter 1

Wrong Cops: Chapter 1

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nature

Nature

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Red Light

Red Light

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
26
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
½
Edit this entry  
25
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
½
Edit this entry  
25
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Dead Can Dance - Toward the Within

Dead Can Dance - Toward the Within

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chronos

Chronos

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
Edit this entry  
24
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Carne

Carne

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Garm Hava

Garm Hava

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Vihir

Vihir

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Malli Malli Idhi Rani Roju

Malli Malli Idhi Rani Roju

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★½
Edit this entry