Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cedula ciudadano

Cedula ciudadano

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Secretary

Secretary

2002
×
★★½
Edit this entry  
05
High Heels

High Heels

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Anatomy of Hell

Anatomy of Hell

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★
Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Edit this entry  
22
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★½
Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
27
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry