• Red Planet Mars

    ★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Radar Men from the Moon

    ★★★

  • Stars and Stripes Forever

    ★★★

  • The African Queen

    ★★★★½

  • Bride of the Gorilla

    ½

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • The Thing From Another World

    ½

  • Abbott and Costello Meet the Invisible Man

    ★★★★

  • Two Lost Worlds

    ½

  • Prehistoric Women

    ½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Cinderella

    ★½

  • Bitter Rice

    ★★★

  • Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

    ★½

  • Wild Weed

    ½

  • Batman and Robin

    ½

  • Unknown Island

    ★★★

  • The Babe Ruth Story

    ½

  • Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

    ★★★

  • It Happened on Fifth Avenue

    ★★★★★

  • Scared to Death

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Song of the South

    ★★

  • Dark Alibi

    ★½

  • A Night in Casablanca

    ★★★★

  • Private Snafu Presents Seaman Tarfu in the Navy

    ★★½

  • The Flying Serpent

  • Here Comes the Circus

    ½

  • Goldilocks and the Jivin' Bears

    ½

  • Angel Puss

    ½

  • Charlie Chan in The Chinese Cat

    ★★

  • Cobra Woman

    ½

  • Private Snafu vs. Malaria Mike

    ★★½

  • Voodoo Man

    ★½

  • Calling Dr. Death

    ★★★

  • Son of Dracula

    ★★

  • Tin Pan Alley Cats

    ½

  • Batman

    ½

  • Red Hot Riding Hood

    ★★

  • Dead Men Walk

    ★★

  • The Ape Man

  • Coal Black and de Sebben Dwarfs

    ½

  • Meshes of the Afternoon

    ★½

  • Bowery at Midnight

    ★½

  • Bambi

    ★★★★½

  • The Mad Monster

  • The Corpse Vanishes

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★½

  • The Mechanical Monsters

    ★½

  • Dumbo

    ★★★

  • All This and Rabbit Stew

    ½

  • Citizen Kane

    ★★★

  • Invisible Ghost

    ★★★½

  • The Monster and the Girl

  • Fantasia

    ★★

  • The Devil Bat

  • The Ape

    ★½

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • A Case of Spring Fever

    ½

  • Of Mice and Men

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Phantom Creeps

    ★½

  • Tell Your Children

    ½

  • The Isle of Pingo Pongo

    ½

  • Child Bride

    ½

  • Jungle Jitters

    ½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★

  • Uncle Tom's Bungalow

    ½