Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Book Club: The Next Chapter

Book Club: The Next Chapter

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★
Edit this entry  
07
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Romance

Romance

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Night Music

Night Music

1986
×
Edit this entry  
05
Long-Haired Hare

Long-Haired Hare

1949
×
★★★★
Edit this entry  
05
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★
Edit this entry  
03
We Have a Ghost

We Have a Ghost

2023
×
Edit this entry  
03
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Reality

Reality

2023
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Plains

The Plains

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★
Edit this entry  
30
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
Edit this entry  
29
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
28
John Carter

John Carter

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Peter Pan & Wendy

Peter Pan & Wendy

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
More Than Robots

More Than Robots

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
About Fate

About Fate

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
R.M.N.

R.M.N.

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★
Edit this entry  
24
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★★
Edit this entry