Sort by

june has logged 279 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★
Edit this entry  
31
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Edit this entry  
30
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read other review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Friend Zone

Friend Zone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry