Sort by

Ian has logged 268 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
01
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
Edit this entry  
30
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Edit this entry