• Annihilation

    ★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★½

  • Bright

    ★½

  • Wonder Wheel

    ★★½

  • Geostorm

  • Creep 2

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • 1922

    ★★

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★½

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • It

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★½

  • The Last Shaman

    ★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • Thelma

    ★★★½

  • The Hitman's Bodyguard

  • What Happened to Monday

    ★★

  • Detroit

    ★★★★

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • Kidnap

    ★½

  • Black Butterfly

    ★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★½

  • The Square

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★½

  • The Circle

    ★★

  • Liberated: The New Sexual Revolution

  • Ghost in the Shell

    ★★★

  • Life

    ★★½

  • Vengeance: A Love Story

    ★★

  • The Party

    ★★★★

  • Skins

    ★★★

  • The Bar

    ★★½

  • Band Aid

    ★★★

  • Patti Cake$

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★½

  • Passengers

    ★★½

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • A Cure for Wellness

    ★★½

  • Collateral Beauty

    ★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • 20th Century Women

    ★★★

  • The Watcher

    ★★

  • Split

    ★★★½

  • The Invisible Guest

    ★★½

  • Abattoir

    ★★½

  • Snowden

    ★★★

  • Bridget Jones's Baby

    ★★½

  • The Founder

    ★★★

  • Jackie

    ★★★½

  • Lion

    ★★★

  • Queen of Katwe

    ★★★½

  • A Monster Calls

    ★★½

  • Masterminds

    ★★

  • Into the Inferno

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Sully

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Morgan

    ★½

  • La La Land

    ★★

  • The Lion Woman

    ★★★