• The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★½

  • American Hustle

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Finding Vivian Maier

    ★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Enough Said

    ★★★★

  • Rush

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★½

  • In a World...

    ★★★

  • Don Jon

    ★★★½

  • The World's End

    ★★★

  • The Heat

  • World War Z

  • This Is the End

    ★★★½

  • Now You See Me

    ★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

  • Nebraska

    ★★★★½

  • The Bling Ring

    ★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • The Incredible Burt Wonderstone

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • Side Effects

  • Stoker

    ★★★

  • Manhunt: The Inside Story of the Hunt for Bin Laden

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★

  • Django Unchained

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • Flight

  • Skyfall

    ★★★½

  • Argo

    ★★★★

  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

    ★★★

  • Pitch Perfect

  • Looper

  • The Impossible

  • Silver Linings Playbook

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Seven Psychopaths

  • Spring Breakers

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • The Bourne Legacy

  • The Dark Knight Rises

  • Prometheus

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Men in Black 3

  • The Avengers

  • The Hunger Games

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★½

  • The Muppets

  • The Ides of March

  • Moneyball

    ★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

  • You're Next

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★½

  • Shame

  • Jiro Dreams of Sushi

  • Super 8

  • The Hangover Part II

  • X-Men: First Class

  • Drive

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

  • Bridesmaids

  • Thor

  • Source Code