2015

Arnold Furious Arnold Furious’s year in review

Arnold’s highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Scrooged

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Dead Snow 2: Red vs. Dead

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Amarcord

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 274 Films watched
  • 22.8 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

To Rome with Love

Jan 2

Most Watched

Home Alone 2: Lost in New York

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Wrestling Isn't Wrestling

twice

Last Film

Jurassic World

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
101 films
Action
97 films
Comedy
90 films
Thriller
79 films
Adventure
67 films
Sci Fi
58 films
Horror
38 films
Crime
35 films
Family
29 films
Fantasy
28 films
USA
203 films
UK
31 films
France
18 films
Hong Kong
17 films
Australia
14 films
Germany
14 films
Japan
13 films
Italy
10 films
Canada
7 films
Spain
6 films
English
241 films
Cantonese
22 films
Spanish
21 films
French
20 films
Japanese
14 films
Italian
13 films
Chinese
10 films
German
10 films
Russian
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 91 Added 83

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Arnold’s most liked review

Planet 51

★★★

I don't know how this one snuck by me in 2009. I guess it got pretty poor reviews but it's a sci-fi film about an alien invasion...in reverse. There's nothing original here but the love of the genre is there for all to see. The 50's setting in particular works…

More reviews

Arnold’s most liked list

Documentaries on the WWE Network

A list of documentaries available to stream for just $9.99 a month!

Hit up the WWE Beyond the Ring section to watch all these bad boys.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Far Cry
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Big Bust Theory

Films watched in 2015

  • Jurassic World
  • Pixels
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Furious 7
  • Mad Max: Fury Road
  • Pitch Perfect 2
  • Ant-Man
  • The Cat in the Hat
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Slaughter High
  • The Immigrant
  • Scrooged
  • American Sniper
  • Die Hard 2
  • Kirikou and the Sorceress
  • Jurassic Park
  • The Santa Clause
  • Exodus: Gods and Kings
  • '71
  • Planes
  • Joe
  • Birdman
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Hangover Part II
  • Enemy
  • Dredd
  • Kingsman: The Secret Service
  • My Neighbors the Yamadas
  • Death Race
  • The Maze Runner
  • 3 Godfathers
  • Dollman
  • Whiplash
  • The Big Blue
  • Guardians of the Galaxy
  • Jupiter Ascending
  • The Seven-Ups
  • Terminator Genisys
  • Marvel One-Shot: All Hail the King
  • Gone Girl
  • The Crow
  • The Final Girls
  • Demons 2
  • The Innocents
  • The Raven
  • Hollywood Chainsaw Hookers
  • Wolf Creek 2
  • C.H.U.D. II: Bud the Chud
  • 976-Evil II
  • The Babadook
  • Into the Woods
  • Adrift in Tokyo
  • Spider Baby
  • Black Rock
  • Nightcrawler
  • Pervert!
  • Paddington
  • Santa Sangre
  • The Double Life of Véronique
  • Survival of the Dead
  • Final Destination 5
  • A Bucket of Blood
  • Blood Glacier
  • Open Grave
  • Demons
  • Make Way for Tomorrow
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Detention of the Dead
  • Only Lovers Left Alive
  • House on Haunted Hill
  • Maniac
  • Viva Las Vegas
  • Interstellar
  • The Lookout
  • Wyrmwood: Road of the Dead
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • I Live in Fear
  • Monsters University
  • The Imitation Game
  • The Terror of Tiny Town
  • Out of the Past
  • A Walk Among the Tombstones
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Amarcord
  • The Lego Movie
  • The Skeleton Twins
  • Bullhead
  • The Cat Returns
  • A Most Wanted Man
  • The Rover
  • The Signal
  • Post Tenebras Lux
  • Life Itself
  • Fantastic Mr. Fox
  • A Civil Action
  • The Ghost and the Darkness
  • The Island of Dr. Moreau
  • With Honors
  • Medicine Man
  • CB4
  • Sleepwalkers
  • Other People's Money
  • Dead Again
  • The Lake House
  • Graveyard Shift
  • What We Do in the Shadows
  • Kill Your Darlings
  • Sharknado 2: The Second One
  • Fruitvale Station
  • Last Year at Marienbad
  • Kekko Kamen New
  • Predestination
  • Much Ado About Nothing
  • Crows Zero
  • Les Misérables
  • Scooby-Doo! WrestleMania Mystery
  • Magic in the Moonlight
  • Don Jon
  • Boyhood
  • Dear Diary
  • Lean On Me
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling
  • Jagged Edge
  • Flashdance
  • Amityville 3-D
  • Brother
  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back
  • Easy Money
  • Despicable Me
  • Sharky's Machine
  • Spring Break
  • Russian Ark
  • Conan the Barbarian
  • Wolf Children
  • Terminator Salvation
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Chinese Zodiac
  • Seoul Raiders
  • Son of Batman
  • Justice League: War
  • Space Station 76
  • Days of Heaven
  • Bending The Rules
  • Frank
  • PTU
  • The English Patient
  • Once a Thief
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Paranoia
  • Sweeney!
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Sparrow
  • Heathers
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Mad Max: Fury Road
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Breaking News
  • Elvis
  • Smoke
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Batman: Assault on Arkham
  • La Strada
  • Tiger on the Beat
  • Sunshine on Leith
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • The Wolf of Wall Street
  • WolfCop
  • Return of the Jedi
  • The Kid with a Bike
  • The Last American Virgin
  • The Prodigal Son
  • Fury
  • Tokyo Raiders
  • Mr. Peabody & Sherman
  • The Long Riders
  • Star Wars: TIE Fighter
  • From Beyond
  • The Avengers
  • Avengers: Age of Ultron
  • Hercules
  • Star Wars
  • Pitch Perfect
  • The Avenging Fist
  • Transformers: Age of Extinction
  • A Town Called Bastard
  • The Deep
  • WWE: Triple H - Thy Kingdom Come
  • Man of the House
  • Planet 51
  • The Big Bust Theory
  • For All Mankind: The Life and Career of Mick Foley
  • Empire State
  • The Odd Couple
  • The Best Man
  • Wrestling Isn't Wrestling
  • Guarding Tess
  • Wrestling Isn't Wrestling
  • Poetic Justice
  • The Equalizer

See all 274

Highly rated films Arnold missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Carol

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more