adam has logged 185 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Means War

This Means War

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wizards

Wizards

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Billy Elliot: The Musical Live

Billy Elliot: The Musical Live

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rififi

Rififi

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
In Time

In Time

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry