adam has logged 27 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Intermission

Intermission

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shopping

Shopping

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Red Lights

Red Lights

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Explorers

Explorers

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
One & Two

One & Two

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry