Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Alex Rodriguez

Alex Rodriguez

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Alex
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Alex’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★½ Watched by Alex Rodriguez 22 Mar 2022

    Everything 9 y/o me ever wanted from a film.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★★★ Watched by Alex Rodriguez 22 Mar 2022

    1/2 a star added for the general snack joke

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley 2021

    ★★★ Watched by Alex Rodriguez 22 Mar 2022

    Geeking out on this one

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★ Watched by Alex Rodriguez 22 Mar 2022

    Why tho

  • The Adam Project

    The Adam Project 2022

    ★★★ Watched by Alex Rodriguez 22 Mar 2022

    I wanna grow up to be Ryan Reynolds

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by Alex Rodriguez 22 Mar 2022

    That’s one dark night

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong 2021

    ★★★★ Watched by Alex Rodriguez 05 Apr 2021

    The monster to human ratio is the best I’ve ever seen in a monster flick. Here’s to zero humans in the next one!

  • Spirited Away

    Spirited Away 2001

    ★★★½ Rewatched by Alex Rodriguez 01 May 2020

    This movie scrambled my brain, the art and the music are unmatched. I wish I had seen this movie for the first time as a kid, but unlike most kids movies the message in this film isn’t laid out for you. Still not settled on this movie may change review

  • Planet Terror

    Planet Terror 2007

    ★★★★ Watched by Alex Rodriguez 01 May 2020

    Spy kids conditioned me to love this film

  • Underworld

    Underworld 2003

    ★★★ Watched by Alex Rodriguez 01 May 2020

    If you like a diverse profile of bullets for monster killing this is the film for you

  • Grindhouse

    Grindhouse 2007

    ★★★★ Watched by Alex Rodriguez 29 Apr 2020

    Absolute craziness from both films, modeled after 70s slasher madness. Death proof has one of the best car chases I’ve ever seen and the action in planet terror is over the top in the best way. Plus the added trailers are hilarious, a must watch all the together if you’ve got the time

  • The Imitation Game

    The Imitation Game 2014

    ★★★★ Watched by Alex Rodriguez 05 Apr 2020

    Benedict does it again, brilliantly acted and gripping throughout

Newer
Older
  • 1
  • 2

Review Tags

1
  • hulu
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro