Sort by

Aronne has logged 38 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
Samsara

Samsara

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
The Assent

The Assent

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
20
House of Wax

House of Wax

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
Read prior review Edit this entry  
17
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
Read prior review Edit this entry  
11
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Odyssey: Alongside The Universe

Odyssey: Alongside The Universe

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Shark in Venice

Shark in Venice

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry