Sort by

Aronne has logged 63 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Central Station

Central Station

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mill and the Cross

The Mill and the Cross

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parrot Sketch Not Included: Twenty Years of Monty Python

Parrot Sketch Not Included: Twenty Years of Monty Python

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry