jewel has logged 125 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shrek the Musical

Shrek the Musical

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
17
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
La Ceremonie

La Ceremonie

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Edit this entry  
13
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Split

Split

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry