jewel has logged 16 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Under the Same Moon

Under the Same Moon

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
Akeelah and the Bee

Akeelah and the Bee

2006
×
★★
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
21
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★
Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry