RSS feed for Arthur

Arthur has logged 102 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jacquot de Nantes

Jacquot de Nantes

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Sunday in Hell: Paris-Roubaix 1976

A Sunday in Hell: Paris-Roubaix 1976

1977
×
★★★½
Edit this entry  
02
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1987
×
Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hillary

Hillary

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Zidane: A 21st Century Portrait

Zidane: A 21st Century Portrait

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Shape of Things to Come

A Shape of Things to Come

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Songs of Repression

Songs of Repression

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Girl

Little Girl

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Edit this entry