Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Begin Again

Begin Again

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Thor

Thor

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1988
×
★★
Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry