• Vertigo

    ★★★★

  • Brink of Life

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Old Yeller

    ★★★½

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • The Wrong Man

    ★★★½

  • The Killing

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Ladykillers

    ★★★★

  • The Trouble With Harry

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Rififi

    ★★★★½

  • Marty

    ★★★★

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★

  • The Big Heat

    ★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★½

  • Stalag 17

    ★★★★½

  • Pickup on South Street

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Forbidden Games

    ★★★★

  • High Noon

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Flying Padre

    ★★

  • Harvey

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Father of the Bride

    ★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★½

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★

  • The Set-Up

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★½

  • A Tree Grows in Brooklyn

    ★★★★½

  • Laura

    ★★★★½

  • The Fighting Generation

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Lifeboat

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★½

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★½

  • The Major and the Minor

    ★★★★½

  • The Magnificent Ambersons

    ★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★

  • Suspicion

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★