• Freaks

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★

  • Blackmail

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Sound Test for Blackmail

  • The Cameraman

    ★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • The Circus

    ★★★½

  • The General

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Athlete Swinging a Pick