• That Obscure Object of Desire

    ★★★★

  • A Special Day

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★★½

  • Rocky

    ★★★★

  • Network

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Love and Death

    ★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Front Page

    ★★★★

  • Lenny

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • Thunderbolt and Lightfoot

    ★★★½

  • The Sting

    ★★★★★

  • The Hourglass Sanatorium

    ★★★★½

  • The Last Detail

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Paper Moon

    ★★★★½

  • Un Flic

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Walkabout

    ★★★★

  • The Conformist

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★

  • Stolen Kisses

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★★½

  • Samurai Rebellion

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • The Battle of Algiers

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★½

  • Marnie

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Hud

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★½

  • Winter Light

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • An Autumn Afternoon

    ★★★★

  • Harakiri

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★½

  • Sanjuro

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★½

  • The Hustler

    ★★★★½

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★½

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★

  • Letter Never Sent

    ★★★½

  • Inherit the Wind

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • The Virgin Spring

    ★★★★

  • Pickpocket

    ★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★