Sort by

arthur has logged 174 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luce

Luce

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Waiting for the Carnival

Waiting for the Carnival

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guaxuma

Guaxuma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sister

Sister

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Off-Piste

Off-Piste

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Significant Other

My Significant Other

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Colours

Colours

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Winter's Blood

Winter's Blood

2019
×
Edit this entry  
27
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry