Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
One More Chance

One More Chance

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Does Not Exist

Evil Does Not Exist

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peter von Kant

Peter von Kant

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Abutan man tayo ng house lights

Abutan man tayo ng house lights

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Microplastics

Microplastics

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
A Catholic Schoolgirl

A Catholic Schoolgirl

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Tamgohoy

Tamgohoy

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Animal Lovers

Animal Lovers

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Tumatawa Umiiyak

Tumatawa Umiiyak

×
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hungry Ghost Diner

Hungry Ghost Diner

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
Tiger Stripes

Tiger Stripes

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fingernails

Fingernails

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★
Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Normal People

Normal People

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dahil Mahal na Mahal Kita

Dahil Mahal na Mahal Kita

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Like Movies

I Like Movies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry