Sort by

abby has logged 423 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
Edit this entry  
25
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
an elegy for the memories

an elegy for the memories

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jhilli

Jhilli

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Last Film Show

Last Film Show

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Out 1

Out 1

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside

Inside

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wood and Water

Wood and Water

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Made a Beautiful Bouquet

We Made a Beautiful Bouquet

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
damgo sa kahitas-an

damgo sa kahitas-an

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sexual Drive

Sexual Drive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
the river that never ends

the river that never ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
MANANG

MANANG

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
PLANT BOY

PLANT BOY

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Sunod

Sunod

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Close

Close

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Joyland

Joyland

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry