JJ has logged 60 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mark

The Mark

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Buffalo Bill

Buffalo Bill

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ten Years of La Haine

Ten Years of La Haine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Since You Went Away

Since You Went Away

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King of the Pecos

King of the Pecos

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Requiem for a Heavyweight

Requiem for a Heavyweight

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ramrod

Ramrod

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blood and Sand

Blood and Sand

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Behold a Pale Horse

Behold a Pale Horse

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Is the Wind

Wild Is the Wind

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The River's Edge

The River's Edge

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Me or Leave Me

Love Me or Leave Me

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wonderful Country

The Wonderful Country

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On Borrowed Time

On Borrowed Time

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Warlock

Warlock

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hide-Out

Hide-Out

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Santa Fe Trail

Santa Fe Trail

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Man from Del Rio

Man from Del Rio

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Bad Men

Return of the Bad Men

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry