Sort by

Protogeist has logged 191 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rampage

Rampage

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
After Earth

After Earth

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sin City

Sin City

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Fox

Black Fox

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry