Brett Schutt has logged 221 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aloha

Aloha

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Lean On Me

Lean On Me

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cosmic Scrat-tastrophe

Cosmic Scrat-tastrophe

2015
×
★½
Read the review Edit this entry