Sort by

Brett Schutt has logged 33 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mickey's House of Villains

Mickey's House of Villains

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donald Duck and the Gorilla

Donald Duck and the Gorilla

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dance of the Goofys

Dance of the Goofys

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
How to Haunt a House

How to Haunt a House

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mickey's Mechanical House

Mickey's Mechanical House

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wrinkles

Wrinkles

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whacked

Whacked

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Autumn

Fallen Autumn

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Halloween

The Last Halloween

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry