Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hater

The Hater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Room

The Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bottom of the World

Bottom of the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frailty

Frailty

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry