• Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

    Hunt for the Wilderpeople is impossible not to like. One of Taika Waititi's lesser known films and just like his more recent hits it does not disappoint. This movie is what I feel like spending a day in Taika's brain must feels like. It's extremely genuine, it's heartfelt, it's hilarious and the whole movie just makes you want to visit New Zealand and live in the bush.

    The ironic pairing of Ricky Baker and Hec along with a dog named…

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

    It's pretty remarkable that a franchise that started in 1996 is putting out their best movies over 20 years later. Mission: Impossible - Fallout was start to finish a fantastic movie. It's extremely clear that both Christopher McQuarrie and Tom Cruise just understand the audience and even after the plot being the same every time (Ethan Hunt has to chase bad guy, Ethan Hunt goes rogue to do it, Ethan Hunt catches bad guy and saves the day) the result…

  • Extraction

    Extraction

    ★★★½

    With the lack of new content coming out was looking forward to Extraction as I was really hoping Netflix gave us a solid action movie here and they delivered. Chris Hemsworth attempts an Australian John Wick impression and comes pretty close. The action sequences were awesome as he goes on a rampage through the streets of India (which also provides a great backdrop for the movie). If you’re expecting anything more than action in this one you’re gonna be disappointed…

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★

    Danny Boyle has a very stylistic approach to filmmaking that I really enjoy and makes the films your watching very uniquely his own. It's extremely prevalent in movies like Slumdog Millionaire and 127 Hours but Steve Jobs was surprisingly much different than most of his films in a very good way.

    The movie relies almost entirely on dialogue between a handful of actors. It's this heavy lifting that these actors carry that makes the film so good. Michael Fassbender, Kate…

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The biggest movie ever. The culmination of all of Marvel's movies up to this point and the stakes have never been higher. I don't think I've ever seen a movie with higher anticipation and expectation but with that being said The Russo Brothers not only met those expectations but exceeded them.

    Now before we dive into the movie it's important to talk about the timing. The premiere coincided with the release of season 8 of Game of Thrones and those…

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Needed an MCU pick me up so decided to rewatch Infinity War and Endgame this week. After all the work and all the build up from every other Marvel movie that preceded it, the Russo brothers had an absolutely daunting task task when it came to Infinity War. The task was to tie a decades worth of stories together stretching across multiple superheroes and timelines and craft one of the biggest movies of all time and they absolutely knocked it…

  • Up in the Air

    Up in the Air

    ★★★★½

    An extremely timely movie that reminds everyone how important human connection is. I really love Up In the Air for a lot of reasons. This is really a movie for everyone as it's both light and heavy and just the right times and really packs an emotional punch when it needs to. It's pace is damn near perfect its slow when it needs to and picks up into its quick cuts and montages at the perfect time. All of this…

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    The X-Men movies will hold their place in superhero movie history but I'm sure this is not the way they wanted to go out before joining the MCU. After this new cast came out of the gate hot with First Class and Days of Future Past (Which is a toss up between that and Logan for the best X-Men movie ever in my opinion) they stumbled with Apocalypse, which was a massive misfire. Unfortunately Dark Phoenix was not the rebound…

  • Big Time Adolescence

    Big Time Adolescence

    ★★½

    So I'm not sure why I always get my hopes up for coming of age stories. Not sure if that's something I do to myself or if a lot of people end up being the same way but I always hope for the best when it comes to these movies.

    This movie was fine. And that's actually how I felt when I was done watching as if I had stumbled on it on TBS on a Saturday at 3pm. The…

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    To talk about The Social Network the first thing we have to get out of the way is the screenplay. The act of one person talking to another is in no better hands than that of Aaron Sorkin. In what is already a compelling and amazing story about the rise of Facebook, how the characters explain to one another what is happening is what made me take a step back. This movie has a lot of fluid cuts between the…

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★

    Musical movies are tough. I think there's a fine line you have to straddle that sometimes makes the movie more about the songs than the actual movie. You have movies like Yesterday and Bohemian Rhapsody I walked out of thinking I just liked the soundtrack while the movie left a lot to be desired, but on the flip side of that you have movies like Sing Street that absolutely nailed the balance that you need and Inside Llewyn Davis was…

  • Warrior

    Warrior

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It's extremely apparent that Gavin O'Connor just understands how emotional and powerful sports can be. Before this his other sports entry was Miracle (one of my favorite movies) and there was no speed lost on his fastball with Warrior.

    I think Warrior is impressive in its own right since I would say at the time MMA was not nearly as popular as it is today making the movie that much more interesting. In terms of fight scenes and montages they…