Sort by

elif has logged 28 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Normal People

Normal People

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
½
Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fear

Fear

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Primer

Primer

2004
×
★½
Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You've Got Murder

You've Got Murder

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry