Arya_Amir has logged 152 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★½
Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry